Zapraszamy serdecznie

Maciej Tomaszewski
  Telefon 605 225 780

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (Coxarthrosis)

Dotyczy jednego lub obu stawów biodrowych. W Polsce stanowi ok. 40% wszystkich zmian zwyrodnieniowych. Rozróżnia się dwie zasadnicze postacie koks artrozy – idiopatyczne i wtórne.

  • Idiopatyczne – czyli takie których przyczyna nie jest dokładnie znana mimo dokładnie zebranego wywiadu i wykonania potrzebnej diagnostyki. Pośrednimi czynnikami, mogącymi mieć wpływ na postępowania zmian w stawach biodrowych mogą być nie higieniczny tryb życia, wpływ środowiska i uwarunkowania genetyczne.

  • Wtórne – są skutkiem wad wrodzonych lub nabytych takich jak: dysplazja stawu biodrowego, pogłębienie panewki, niedorozwój panewki, wrodzone biodro szpotawe lub koślawe, choroba Perthesa (wrodzone złuszczenie głowy kości udowej) uszkodzenia stawu po wszelkich procesach zapalnych, ropnych, zmiany pourazowe, nakładające się mikrourazy, otyłość, zmiany przeciążeniowe, cukrzyca, dna stawowa, zaburzenia metaboliczne, osteoporoza, hemofilia oraz zaburzenie ukrwienia głowy i szyjki kości udowej. Oprócz zaburzeń w budowie, degenerację stawów biodrowych przyspieszają: zaburzenia metaboliczne i hormonalne, palenie tytoniu i złe nawyki żywieniowe.

Objawy

Na początku ból występuje w okolicy pachwiny i promieniuje do kręgosłupa lędźwiowego i stawu kolanowego. Występuje podczas obciążania kończyny. Z czasem ból zaczyna występować również w spoczynku oraz podczas dotykania stawu. Charakterystyczne trzeszczenie podczas ruchu, utrata ruchomości oraz przykurcz zgięciowy – to kolejne objawy koksartrozy. Wszystko to powoduje skrócenie kończyny, zmiany wzorca chodu i utrudnienia w czynnościach dnia codziennego. Chory unika obciążania chorej kończyny wskutek czego ustawia się ona w zgięciu przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej.

Leczenie

Rodzaj leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku niedużych zmian zaleca się pływanie, które doskonale rozluźnia mięśnie natomiast ruchy w stawie biodrowym pozytywnie wpływają na odżywienie chrząstki stawowej i wytwarzanie większej ilości mazi stawowej. Oprócz tego należy rozciągać mięśnie kończyn dolnych z równoczesnym ich wzmacnianiem.

Do leczenia ruchem możemy dodać również fizykoterapię. Świetnym sposobem na zniesienie bólu, stanu zapalnego i poprawę krążenia obwodowego jest terapia zimnem. Można zastosować również laseroterapię i pole magnetyczne.

W przypadku dużych zmian degeneracyjnych stawu konieczna jest operacja endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Po wykonaniu zabiegu zaleca się jak najszybszą rehabilitację, która obejmuje: fizykoterapię, rehabilitacje ruchową, naukę chodzenia o kulach a w późniejszej fazie rozciąganie przykurczów i powrót do funkcji kończyny.