Rehabilitacja haluksów

Paluch koślawy, czyli haluks, jest nie tylko wadą kosmetyczną, ale również istotną przyczyną dolegliwości bólowych stopy i postępujących w niej zmian zwyrodnieniowych. Tradycyjnie wymieniane czynniki ryzyka to płeć żeńska, noszenie źle dopasowanego obuwia oraz nadwaga. Z mojego doświadczenia klinicznego wynika, że haluksy dotyczą również osób z koślawością kolan. Związane jest to z zaburzeniami architektoniki stopy u pacjentów z zaburzoną osią kolan.

Czy możliwe jest leczenie?

Jak najbardziej! Najistotniejszym czynnikiem, mającym na celu uniknięcie operacji, jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do odpowiedniego specjalisty. W Orto-MET do rehabilitacji palucha koślawego podchodzę w sposób kompleksowy. Oprócz pokazania odpowiedniego zestawu ćwiczeń, wzmacniających łuk podłużny i poprzeczy stopy, kładę nacisk na wyjaśnienie jak istotnym elementem w rehabilitacji haluksów jest praca nad całą osią kończyny dolnej.

W przypadku niektórych pacjentów skuteczne może być zastosowanie tak zwanego kinesiotapingu podologicznego, polegającego na umieszczeniu specjalnych taśm na stopie, mających zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz poprawić ustawienie palucha względem pozostałych palców stóp. W Gabinecie Orto-MET proponuję ten zabieg pacjentom, u których zmiany nie są jeszcze mocno zaawansowane – niestety w takich przypadkach jedynym słusznym rozwiązaniem jest operacja.

Odpowiednio wcześnie zastosowana rehabilitacja haluksów pozwala na uniknięcie operacji.

Co Ci dolega ?

ul. Kołłątaja 48

05-402 Otwock