Rehabilitacja zapalenia rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego, potocznie nazywane ostrogą piętową, to bardzo częste schorzenie stopy, dotykające zwłaszcza osoby aktywne fizycznie. Szczególnie często dotyczy biegaczy. Z uwagi na wzrost zainteresowania tą aktywnością fizyczną, częstość występowania ostrogi piętowej również wykazuje tendencję wzrostową. O tym, jak istotne, jest odpowiednie przygotowanie do biegania, opowiadałem w czasie cyklu wykładów dla biegaczy przed Biegiem Niepodległości.

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

W początkowym okresie objawy mogą być niecharakterystyczne, większość moich pacjentów określa je jako uczucie obecności kamyka w bucie. Z czasem głównym objawem zaczyna być narastający w czasie ból, który skutecznie może uniemożliwiać bieganie. Najbardziej intensywny jest w godzinach porannych, tuż po wstaniu z łóżka. W miarę upływu czasu, zmniejsza się jego natężenie.

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Większość osób wychodzi z założenia, że w przypadku powstania ostrogi piętowej, nie ma możliwości leczenia. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio dobrana rehabilitacja zapalenia rozcięgna podeszwowego może skutecznie zredukować dolegliwości bólowe i umożliwić powrót do aktywności fizycznej.

Oczywiście, jak w przypadku większości chorób urazowo-ortopedycznych, najważniejsza jest profilaktyka. Jednym z najistotniejszych jej elementów jest odpowiednie rozciąganie przed treningiem oraz odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka. W Orto-MET wszyscy pacjenci z zapaleniem rozcięgna podeszwowego otrzymują dokładny instruktaż ćwiczeń do samodzielnego wykonywania przed bieganiem.

Często problem z rozcięgnem pojawia się u osób z przykurczonymi mięśniami łydki. W tym przypadku pomoc rehabilitanta w początkowym etapie leczenia jest niezbędna.

Co Ci dolega ?

ul. Kołłątaja 48

05-402 Otwock