Rehabilitacja cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka związany jest z zaburzeniem funkcji nerwu pośrodkowego w następstwie przewlekłego ucisku. Jest dosyć częstą patologią w zakresie ręki, która jest przyczyną dolegliwości bólowych oraz problemów z wykonywaniem ruchów precyzyjnych.
Rozwojowi cieśni nadgarstka sprzyja permanentne przeciążenie ręki wykonywaniem różnych czynności takich jak: wielogodzinne stukanie w klawiaturę komputera, prace domowe (odkurzanie, mycie okien, zmywanie podłóg), forsowna jazda na rowerze, gra na instrumencie, wykonywanie precyzyjnych operacji chirurgicznych, praca masażysty.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka
Początkowo głównymi dolegliwościami są ból i drętwienie palców (kciuka, wskazującego, środkowego i części serdecznego). Mogą wybudzać ze snu. Z czasem ból może promieniować do łokcia i barku, co mylnie może być diagnozowane jako inne jednostki chorobowe, przyczyniając się do opóźnienia wdrożenia odpowiedniego leczenia. Tymczasem trwający proces zapalny prowadzi do postępującego uszkodzenia sprawności manualnej ręki i zaników mięśniowych.
Wraz z postępem choroby dochodzi do ustąpienia bolesnego drętwienia palców, co mylnie sugeruje ustąpienie procesu zapalnego. Świadczy natomiast o poważnym zmianach degeneracyjnych nerwu pośrodkowego.
Zapamiętaj!
Ustąpienie bolesnego drętwienia palców w zespole cieśni nadgarstka może świadczyć o poważnym uszkodzeniu nerwu pośrodkowego.
Rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka
W zależności od stopnia zaawansowania zmian, rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka może być leczeniem przyczynowym bądź pomostowym w leczeniu operacyjnym choroby. Pomocne może być chłodzenie okolicy nadgarstka zimnymi okładami bądź specjalnymi okładami żelowymi. Odpowiednio przeprowadzona terapia manualna może przyczynić się do poprawy sprawności manualnej ręki oraz funkcji czucia ręki. Zbyt późno rozpoczęta rehabilitacja może nie przynieść efektu leczniczego i wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne.
Dlatego też w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych ręki i jej drętwienia, nasilających się w godzinach nocnych, pilnie skontaktuj się z lekarzem lub rehabilitantem.