Rehabilitacja łokcia tenisisty i łokcia golfisty
Co to jest „łokieć golfisty” i „łokieć tenisisty”?
Łokieć tenisisty (entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej) to zespół bólowy tkanek miękkich, położonych bocznie w stosunku do stawu łokciowego. Na przypadłość tą zapadają ludzie pracujący na co dzień z komputerem (np. pracownicy biurowi, sekretarki, informatycy) – związane jest to ze specyficznym układaniem rąk podczas pisania na klawiaturze. Dolegliwość ta może dotyczyć również ludzi, wykonujących ruchy nadgarstka typu wkręcanie śrubokrętem z silnym zaciskiem ręki (ortopedzi, elektrycy, ślusarze, stomatolodzy). Najczęściej ból pojawia się w okolicy zewnętrznej (bocznej) łokcia i promieniuje. Zwiększa się, gdy zaciskamy mocno dłoń lub zginamy grzbietowo nadgarstek z oporem.
Łokieć golfisty (entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej) to zespół bólowy tkanek miękkich położonych przyśrodkowo w stosunku do stawu łokciowego. Na zachorowanie narażeni są nie tylko gracze golfa, ale również osoby grające w squasha, badmintona, uprawiające wioślarstwo, łucznictwo lub narciarstwo wodne. Często występuje w dyscyplinach, gdzie podstawą jest rzucanie piłki, dźwiganie ciężaru lub wspinanie się. Głównym objawem jest ból, nasilający się podczas oporowego zginania nadgarstka oraz pronacji przedramienia (np. uścisk dłoni, przekręcanie gałki w drzwiach, dźwiganie zakupów). Zazwyczaj zlokalizowany jest po przyśrodkowej stronie łokcia. Może promieniować w dół po wewnętrznej części przedramienia, aż do IV i V palca ręki.
Łokieć golfisty i tenisisty są jednymi z częstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się pacjenci do mojego Gabinetu. Dzięki zdobytym umiejętnościom z zakresu terapii manualnej i technik powięziowych, jestem w stanie doprowadzić do szybkiej redukcji dolegliwości bólowych. Oczywiście uzyskany efekt kliniczny wymaga odpowiednio przeprowadzonej terapii podtrzymującej, mającej na celu utrwalenie uzyskanego sukcesu terapeutycznego.
Ważnym elementem w rehabilitacji łokcia golfisty i łokcia tenisisty jest odpowiednia modyfikacja czynności, wywołujących dolegliwości bólowe. W przypadku sportowców konieczna może być korekcja techniki treningu.
Rehabilitacja łokcia golfisty i łokcia tenisisty jest jedną z podstawowych metod leczenia, mogącą przynieść trwała redukcję dolegliwości bólowych. |