Rehabilitacja kręgosłupa – zespoły bólowe kręgosłupa

Czy jest to problem?

Dolegliwości bólowe kręgosłupa zaliczane są do najczęstszych schorzeń cywilizacyjnych. Z Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2014r. wynika, że najczęstszą dolegliwością osób dorosłych są bóle dolnej części pleców, na które uskarżała się częściej niż co czwarta kobieta i co piąty mężczyzna. Siedzący tryb życia, hipokinezja, złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do osłabienia struktur miękkich kręgosłupa oraz powłok brzusznych, co z kolei prowadzi do przewlekłych dolegliwości bólowych.

Zapamiętaj
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, odpowiednio dobrana terapia ruchem, jest najistotniejszym elementem w łagodzeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa

Czy istnieją metody leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa?

Istnieje wiele metod zwalczania dolegliwości bólowych kręgosłupa- rehabilitacja jest jedną z podstawowych. Właściwe, kompleksowe postępowanie rehabilitacyjne obejmuje: zmniejszenie bólu przez odciążenie struktur segmentu ruchowego, wzmocnienie gorsetu mięśniowego, poprawę stabilizacji kręgosłupa oraz wykształcenie prawidłowej postawy ciała. W ostatnich latach pojawiają się publikacje, kwestionujące skuteczność zabiegów fizykoterapeutycznych (np. elektroterapii, pola elektromagnetycznego, laseroterapii itp.) w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. W europejskich wytycznych, określających skuteczność terapeutyczną poszczególnych interwencji, podkreślany jest wpływ odpowiednio dobranej kinezyterapii (czyli leczenia ruchem) jako najskuteczniejszego narzędzia w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Ruch osłabia odczuwanie bólu na skutek uwalniania się endorfin. Nadal nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, który rodzaj ćwiczeń przynosi najlepsze efekty w zmniejszeniu dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Dlatego też w mojej pracy kieruję się indywidualnym podejściem do pacjenta z dokładną oceną jego deficytów ruchowych, co umożliwia mi dobranie odpowiedniego programu, uwzględniającego poprawę owych deficytów.

Dolegliwościom bólowym kręgosłupa poświęciłem swoje badania naukowe, będące podstawą mojej rozprawy doktorskiej. Obecnie badam skuteczność nowatorskiej metody podtrzymania pozytywnych efektów terapii manualnej, opartej o koncepcję Flowin®.

Metoda Flowin

Trening opiera się na ruchach w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Pomaga poprawić stabilność, mobilność i koordynację. Powoduje również bardziej efektywne wykonywanie ćwiczeń, poprawia postawę ciała i znacznie zmniejsza podatność na kontuzje. Każde pojedyncze ćwiczenie aktywuje kilka grup mięśniowych oraz stawów jednocześnie. Wszystkie ćwiczenia są wykonywane z wykorzystaniem tylko i wyłącznie masy ciała, a obciążenie stawów jest znacznie  zredukowane.

 

Zapraszam do mojego Gabinetu Orto-MET na skuteczną rehabilitację dolegliwości bólowych kręgosłupa, opartą o najnowszą wiedzę medyczną, potwierdzoną wynikami badań naukowych.

NUMER TELEFONU

+48 605 225 780

ADRES EMAIL

kontakt@www.ortomet.pl

ul. Kołłątaja 48

05-402 Otwock